סיור בעיר הנבטית - עבדת


מה מענין בטיול?
ביקור בעיר נבטית שהייתה חלק ארוך , כ 1000 שנה, מההיסטוריה של האיזור. האקרפוליס המשוחזר בעיר עבדת משקף נאמנה את  העבר המפואר של העיר. ניתן  לראות כאן את הסימנים הראשונים של התהוות הנצרות מהמאה ה 4 לספה"נ.

הטיול בעיר הוא רגלי ומטרתו לשחזר את היסטוריית העיר. נסייר לאורך אתרי עבדת ותוך כדי כך ננסה לשחזר את היסטוריית העיר. התצפית מהאקרופוליס על הגבעה הבולטת מרשימה ודרכה ניתן לחוש ולהבין את קדושת המקום. זהו טיול מענג ומענין והזדמנות להכיר , כמובן מהעבר , את שכיננו הנבטיםעבדת - היסטוריה

 עבדת הייתה עיר נבטית חשובה על  דרך הבשמים  ואפשר לתאר אותה כעיר הכי מרשימה מערי הנגב של אותה תקופה . הנבטים נוודים שמוצאם מאזור ערב, בנו את העיר במאה ה4 לפנה"ס כתחנת דרך , בדרך הבשמים,שיותר מאוחר התפתחה לעיר. העיר התקיימה במשך כ 1000 שנה עד שננטשה סופית בזמן הכיבוש המוסלמי בשנת 636 לספירה.עבדת כנראה מכונה על שם המלך עבדת אשר זכה להיחשב לאל לאחר מותו, ולפי ההיסטוריון אורניוס עבדת היא: "מקום של נבטים. שם נקבר המלך עבדת, שהם מעריצים כאל"   בשנת 106 לספירה הקיסר הרומאי טריאנוס סיפח את הממלכה הנבטית. בתקופה הביזנטית העיר עבדת שגשגה ונראית בה תנופת בניה חזקה. ההערכה שבאותה תקופה חיו בה כ 3000 איש רובם היו נבטים שהתנצרו. הנוצרים הראשונים האלה בנו את האקרופוליס, מרכז העיר, שכלל שתי כנסיות מפוארות ומצודה להגנת העיר מפני שודדי המדבר. מרבית הבניה שנשארה כיום בעבדת היא מהתקופה הביזנטית. העיר התרחבה בתקופה זו עד לשיפולים המערביים של הגבעה. מאות מערות נבנו על גבעת האקרופוליס למגורים ולאחסון ובהרבה מהם נמצאו חריטות של צלבים נוצריים על הקירות והתקרה. מתקופה זו נשתמרו בעיר גם גתות יין , חווה ובית מרחץ מפואר שמראה שתושבי עבדת אכן ידעו להינות מפינוקים מודרניים של התקופה. .