טיול ג'יפים  - הר כרכום הר סיני בנגב,  ציורי סלע


המסע להר כרכום, שעל גבול מצרים, הוא אחד מטיולי הג'יפים המעניינים והמרגשים ביותר בנגב. האם זהו הר סיני המקראי כפי שטוען פרופ' ענתי? מהי משמעות המצבות, אבני המאכלת, סמל המנורה, לוחות הברית, לוחות השנה הקדומים ועשרות אלפי ציורי הסלע המעטרים את המקום? מדוע הפך ההר לקדוש עבור תרבויות קדומות כה רבות עוד לפני מעמד הר סיני? מהי משמעותם של מקדשי העין הנטועים בו? 

 

בחודש דצמבר, בסמיכות ליום הקצר בשנה, נוספת עוד תופעה נדירה ש"קשה להסביר אותה במילים, שפשוט צריך לראות אותה כדי להבין מהי", תופעה שד"ר חיים ברגר פרסם כחזיון "הסנה הבוער". בכתבה שצולמה על התופעה בערוץ 2 הוא מספר: "היא נראית כמו אש על-טבעית הזוהרת על הסלע  והדבר התחבר לי עם מכלול שלם של עדויות פולחן קדומות חבויות שגיליתי בשטח". 

 

הר כרכום מצוי מרבית ימי השנה בגבולות שטח האש של צה"ל ולכן נמצא מעבר למסלולי הטיולים השגרתיים. האזור נפתח לטיולים בסופי שבוע ובמהלך חג החנוכה, וכן בסוכות ובפסח. על אף העובדה כי נאמר על הר סיני "ומקומו לא נודע" הפלג היווני אורתודוכסי זיהה דווקא את ג'בל מוסא שבסיני כהר סיני. בטיול על ההר ניתן לראות כי דווקא בהר כרכום אנו נחשפים לאיזכורי פולחן משמעותיים ורלוונטיים יותר לסיפור המקראי כמו סמל המנורה היהודי, לוחות שנה קדומים, לוחות הברית ומצבות פולחן שאינם קיימים בג'בל מוסא. חלקם יכולים להיות מפוענחים גם כסימני דרך וכמפות אוצר גנוזות.